Kattohuolto myyntivalmiiksi palveluksi – case Mansen Timpurit

Picture of Minna Elomaa
Minna Elomaa
Valmiina tuplaamaan tuloksesi tai parantamaan tuottavuuttasi? Olen tuloskeskeinen tuotteistaja ja arjen muutosten maaliin saattaja. Varaa puolen tunnin tapaaminen - kirkastetaan tavoitteet ja hyödyt sekä askelmerkit tuotteistuksen tai liinauksen etenemiseen. minna.elomaa@noste.fi ✆ 040 747 1786

Mansen Timpurit on, yllättäen, tamperelainen kattotöihin erikoistunut yritys, jonka huippuosaamista on kattoremontit, huollot ja korjaukset. Ongelmana toimitusjohtaja Saijalla oli, miten kattohuoltojen tekemisestä saisi tasaisempaa ja asiakkaat ymmärtämään kattohuollon merkityksen. Kattojen korjaus- ja uudisrakentamispuolella oli selkeä näkymä tuleviin projekteihin. Kattohuoltojen puolella työkuorma oli aina akuutti, näkymää ei ollut kuin parin viikon päähän. ​

Katot eivät näy kuin lokeille, mikä usein tarkoittaa, että kattovauriot ehtivät pitkälle ennen kuin ne huomataan. Kattojen elinikä puolittuu ja ennakoimattomat korjauskustannukset yllättävät yritykset.

Rajasimme tiukasti projektissa asiakkaat, kenelle kattojen huoltopalvelua Huoltokaistaa tarjotaan. Rakensimme palvelun sisällön sekä selkeän hinnoittelumallin myyntiin. Asiakasryhmän rajauksella on jo merkittävä vaikutus kannattavuuteen, mihin huollon ja myynnin panostukset suunnataan.​

Paras palaute tuotteistukseen osallistujilta oli, että jos ei olisi koettu näitä työpajoja hyödyllisiksi, oltaisiin ensimmäisen jälkeen siirrytty jo kattoja tekemään.

Nyt saatiin tuotteistus maaliin ja palvelu myyntivalmiiksi, ei ole​ aiemmin omin voimin onnistunut. ​Nosteen kanssa työskentely oli erittäin mukavaa ja tehokasta. ​Suosittelen!
Saija Pöyhönen, toimitusjohtaja​

Noste -suolakaivos® -tuotteistusprojektissa kiteytämme palvelulle hyvän tuotteistuksen tunnusmerkit myyntiesityksen runkoon. Myyjäsi pääsevät heti projektin päätyttyä asiakkaisiin. Suolakaivoksen osallistujat ovat yrityksesi eri toiminnoista – myynnistä, markkinoinnista, ja palvelutuotannosta. Hyvä projektiryhmän koko on noin 6-8 henkilöä. Asiakkaamme nostavat usein yhdeksi tärkeimmistä tuotteistusprojektin hyödyistä sen, että yrityksen eri asiantuntijat ovat ensimmäistä kertaa yhdessä tuotteistamassa. Yhteinen näkemys kasvaa ja kirkastuu.

Lue lisää Suolakaivoksesta.

Lisää asiakastarinoita

Varaa maksuton tapaaminen

Mietitkö, miten tuplata tuloksesi tai parantaa tuottavuuttasi? Voit varata meiltä puolen tunnin tapaamisen. Käydään tilanteesi lävitse, ja pohditaan miten edetä.

Tapaaminen toteutetaan Teamsilla ja varaaminen on äärimmäisen helppoa. Klikkaa linkistä suoraan valitsemasi asiantuntijan kalenteriin ja varaa sinulle sopivin ajankohta: